Průvodce benefity kávy pro zdraví
Leden je pro mnoho lidí měsícem nejen nových začátků, ale i předsevzetí. Někdo letos možná začal běhat, zdravě jíst nebo? Nebo omezil pití kávy. O zdravotních benefitech kávy toho v internetovém prostoru můžete najít celou řadu. Jak z nich ale vyčíst to podstatné? Konec prvního měsíce už je sice skoro u konce, ale náš dripití souhrn s užitečnými odkazy vám bude k ruce až do prosince.
Kolik kávy je moc?
Jeden Flat White v Drip it Espresso baru cestou do práce, vyřídit ranní emaily, další káva v kanceláři, pak možná ještě jedna po obědě. Na konci dne to pak často dělá několik hrnků a vy ani nevíte, jak se to stalo. Kolik kávy je tedy „přiměřené” denně vypít? Americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv považuje 400 miligramů za bezpečné množství kofeinu, které může zdravý dospělý člověk denně zkonzumovat. To dělá asi 4 hrnky filtrované kávy nebo 6 šálků espressa za den. Zároveň upozorňuje, že existují velké rozdíly jak v tom, jak jsou lidé citliví na účinky kofeinu, tak v tom, jak rychle ho metabolizují.
Pozor byste si měli dávat například v případě, že trpíte úzkostmi nebo se u vás objevují panické ataky. Vysoké množství kofeinu může způsobit nervozitu a zrychlení srdečního tepu, což jsou příznaky, které se často objevují při záchvatech úzkosti. U citlivějších lidí může kofein zvyšovat riziko úzkosti při dávkách, které jsou větší než 400 miligramů a více denně.
Dobré pro tělo i pro duši
Káva vlastně není nic víc než chemie. Sama o sobě obsahuje více než tisíc bioaktivních sloučenin, z nichž některé mohou mít potenciálně antioxidační, protizánětlivé nebo protinádorové účinky. To, jaký vliv na vás bude mít vypití výsledného šálku ovlivňuje druh kávových zrn, způsob přípravy (včetně nastavení mletí kávy), způsoby zalévání vodou a v neposlední řadě váš střevní mikrobiom.
Co všechno příznivého se děje ve vašem těle při pití kávy?
1) Játra se radují
Zdá se, že jak běžná káva, tak káva bez kofeinu má příznivý dopad na naše játra. Dlouhodobě se například dokazuje, že konzumace kávy má přímou souvislost s tzv. tvrdnutím jater, neboli cirhózou. Výzkumy ukazují, že ti, kteří kávu pijí, mají častěji hladiny jaterních enzymů ve zdravějším rozmezí než lidé, kteří kávě neholdují. To potvrzuje i nedávno provedená americká studie, do které se zapojilo více než čtyři tisíce lidí ve věku okolo 48 let. Ta došla k závěrům, že více než tři šálky kávy denně mohou vašem játrům pomoci s nižšími hodnotami v kontextu případného tvrdnutí.
2) Inzulin se lépe reguluje
Stárnutí, nedostatek fyzické aktivity a obezita jsou úzce spojeny s diabetem 2. typu (T2D), který momentálně představuje problém na celosvětové úrovni. Cukrovka 2. typu se vyznačuje abnormální sekrecí inzulinu nebo inzulinovou rezistencí, což vede k hyperglykémii. V průběhu let se objevilo mnoho studií, které souvislost výskytu této vážné civilizační nemoci a konzumace kávy analyzují, nicméně jejich závěry jsou často rozporuplné. Podle studie uveřejněné v Nutrition Reviews však existují důkazy že obvyklá konzumace kávy (což jsou zhruba ony 3-4 šálky kávy denně) snižuje riziko vzniku cukrovky 2. typu přibližně o 30 %.
3) Klesá riziko srdečních onemocnění
Ruku v ruce s cukrovkou jde i zvýšené riziko výskytu ledvinových i kardiovaskulárních onemocnění. Většina studií podporuje mírnou až střední konzumaci (cca 2-3 šálky kávy denně) a dokládá, že má příznivý vliv na metabolický syndrom, ischemickou chorobu srdeční, arytmii, cévní mozkovou příhodu a celkově snižuje úmrtnost na srdeční selhání.
4) Volné radikály nemají šanci
Káva obsahuje tisíce prospěšných antioxidantů, neboli látek, které omezují pohyb volných radikálů, a tím přímo zamezují aktivaci rakovinového bujení. Přestože první studie naznačovaly, že konzumace kávy může zvyšovat riziko některých druhů rakoviny, komplexnější současné údaje naznačují buď neutrální, nebo příznivé účinky kofeinu při konkrétních druzích rakoviny (prsu, prostaty, jater apod.) na lidský organismus. Se zajímavými údaji přišla expertní skupina ze Švédska, která zjistila, že káva je díky své široké konzumaci nejrozšířenějším antioxidantem ve stravě.
5) Pomůže s depresí
A co káva a naše psychická pohoda? Vědecké výstupy se ve snaze odpovědět na tuto otázku často liší. Důležitou roli v tom sehrává i rozdíl mezi účinky samotného kofeinu a kávy jako nápoje. Na vysoké množství kofeinu by si údajně měli dát pozor lidé, kteří trpí panickými či úzkostnými záchvaty, protože může způsobit nervozitu a zrychlení srdečního tepu. Některé zdroje však uvádí, že káva (nikoliv kofein) může přímo snižovat riziko deprese.
S trochou nadsázky by se dalo říci: pijte kávu a budete žít kvalitněji, zdravěji a zkrátka déle. To samozřejmě neplatí vždy a stoprocentně. Nejenom při konzumaci kávy je důležité mít na paměti, že každé tělo má své potřeby a nadměrné pití kávy má také svá rizika. Jednomu čtyři hrnky kávy za den neudělají nic, druhému zaručí bezesnou noc. Nezapomínejte na to, že v tom, jakým způsobem vás její konzumace může příznivě nebo nepříznivě ovlivňovat, sehrává důležitou roli i kombinace vašeho životního stylu a fyzické i psychické kondice.
Diskuse