Aeropress

Drip it - Návody a tipy: Aeropress

Aeropress je skvělou hračkou pro každého kávomila. Umožní ti snadnou přípravu kávy během pár minut. Je lehký, skladný, odolný a nenáročný na údržbu. Pokud si často vaříš kafe jen pro sebe, Aeropress je ideální volba. Pro jednoduchou přípravu na cestách je nyní k dispozici také ve zmenšené verzi Aeropress Go.

Budeš potřebovat

Než se pustíš do přípravy, nachystej si: konvici na vodu, váhu, mlýnek, zrnkovou kávu, hrnek, Aeropress, papírový filtr, míchátko a stopky (pokud je nemáš na váze, použij ty na mobilu).

Začni vodou

Přiveď 500ml vody k varu. Optimální teplota vody pro přípravu je 94°C. Pokud máš varnou konvici s nastavením a udržováním teploty, nastav na ni tuto hodnotu rovnou. Jestli ne, nech po dosažení varu vodu odstát 1 minutu.

Tip: 98,5% hrnku filtrované kávy tvoří voda, a proto má na chuť výrazný vliv. Nejvíce se hodí měkká voda. Zhruba na polovině území ČR je ale středně, nebo velmi tvrdá voda. Jestli bydlíš v takové oblasti, vyzkoušej přípravu s balenou vodou a porovnej rozdíly v chuti.

Namel zrnka

Zatímco se vaří voda, nastav mlýnek na střední mletí (cukr krupice), postav ho na váhu, odvaž 12 g kávy a namel ji.

Propláchni filtr

Vlož papírový filtr do sítka, našroubuj sítko na tubus, nasaď Aeropress na hrnek a propláchni ho horkou vodou.

Nalej 30g vody

Vylej vodu z hrnku, nasyp do tubusu namletou kávu, zapni stopky a nalej do něj 30 g horké vody.

Promíchej a počkej 20 sekund

Několikrát rychle promíchej. Počkej 20 sekund.

Dolej zbývajících 170g vody

Pomalu nalej zbývajících 170 g horké vody, několikrát promíchej, sundej Aeropress z váhy, nasaď píst na tubus a povytáhni ho, aby vznikl podtlak. Nech louhovat dvě minuty.

Pomalu stlačuj píst

Jednou rukou si přidržuj hrnek a pomalu stlačuj píst dolů.

Tip: Protože na Aeropress během přípravy vyvíjíš tlak, použij raději hrnek s dnem většího průměru, aby se ti nepřevrátil.

Po úplném stlačení počkej

Jakmile budeš na konci, uslyšíš unikat vzduch. Pokračuj až na doraz. Počkej 10 sekund a sundej Aeropress z hrnku. Odlož ho bokem, aby vychladl. Nad košem z něj odšroubuj sítko, otoč Aeropress vzhůru “nohama”, odstraň filtr a opatrně tlač na píst a použitou kávu vyhoď.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.